1. Online satış sisteminde nasıl alışveriş yapabilirim ?

Sitemiz içerinde satın almak istediğiniz ürünleri "Sepete Ekle" butonuna tıklayarak sepetinize ekleyiniz. Ürün eklendiğinde sitemizin sağ üst köşesinde "Ürün sepetinize eklendi" mesajını göreceksiniz. Almak istediğiniz farklı bir ürün yok ise alışverişinizi tamamlamak için sitemizin sağ üst köşesindeki sepetim linkine tıklayınız. İl ve ilçeyi seçiniz ve sonraki ekrandan sitemize üye olunuz veya bilgilerinizi girerek alışverişe devam ediniz.

2.Siparişlerim için kargo bedeli ödeyecek miyim ?

elektronikfirsati.com' dan yapacağınız alışverişlerde kargonuz Türkiye'nin her yerine ücretsiz gönderilir.

3.Siparişimi verdim, ürünüm elime ne zaman gelir ?

Siparişiniz alındığında otomatik olarak mail'le bilgilendirileceksiniz. Siparişinizin hazırlandığını, yolda olduğunu Hesabım menüsü içerisinden Siparişlerim linkinden ilgili sipariş numarasından takip ederek görebilirsiniz. Sipariş verdiğiniz ürüne göre teslim alma süreniz en fazla 10 iş günü olacaktır.

4.Siparişim hediye olacak fiyatı gözükmesin istiyorum

Fatura ve Teslimat adresini farklı girebilirsiniz. Hediye göndereceğiniz adrese fiyat belirtilmeden İrsaliye ile teslimat yapılacak fatura ise sizin sisteme girdiğiniz adrese posta ile gönderilecektir.

5.Online satış sisteminde siparişleri nasıl takip edebilirim?

Üye girişi yaptıktan sonra Hesabım menüsünde bulunan Siparişlerim adımından takip edebilirsiniz.

6.Alışverişimi tamamladım. Aldığım ürün veya ürünler nasıl teslim edilecek?

Eğer aldığınız ürün montaj hizmeti verilmeyen (küçük ev aleti vb...) bir ürün ise Yurtiçi Kargo firması ile teslim edilecektir. Montaj hizmeti verdiğimiz büyük hacimli ürün ise Yetkili Servisimiz teslimatını yapacaktır. İstenir ise teslimat sırasında ürününüzün montajı da yapılacaktır. Eğer sepetinizde montaj hizmeti verilen ve verilmeyen ürünler var ise yani karma bir sepet oluşturdu iseniz teslimat yetkili servisimiz tarafından yapılacaktır.

7.Online satış sisteminde yaşadığım problemler ile ilgili kiminle irtibata geçeceğim?

Sitemizde yaşadığınız sorunlar için 542 239 49 49  veya 0212 629 17 41 no'lu Beko Hizmet Merkezimizi arayarak Online Satış destek hattımızdan yardım alabilirsiniz.

8.Aldığım ürün hasarlı çıktı, ne yapmalıyım ?

Hizmet Merkezimizi arayarak hasarlı ürün şikayetinizi bildirmeniz gerekmektedir.

9.Aldığım ürün yanlış gelirse ne yapmalıyım?

Ürünü teslim almadan kargo ile firmamıza geri gönderebilirsiniz. Beko en kısa sürede size yeni ürünü ulaştıracaktır.

10.Kredi kartı ile vadeli alışveriş yaptım iade işlemi nasıl oluyor?

İade talebinizi  Çağrı merkezimizin telefonunu arayarak yapmalısınız. Müşterilerimizin alışveriş sırasında kullandıkları kredi kartına iade işlemi web iade koşulları tamamlandıktan sonra firmamız tarafından sipariş numarasına göre anlaşmalı bankaya yapılır ve müşterinin mail adresine bilgilendirme gönderilir.

11.Online Satış sistemi güvenli midir?

Kredi kartı ile yapılan ödemelerde kart sahibinin kart güvenliğini sağlamak amacıyla bankaların firmalar ile yaptığı ortak çalışmaya 3D Secure denir. 3D Secure ile yapılan ödemelerde banka ve kullanıcı ekranında, banka tarafından sunulan özel bir 3D işlem ekranı açılır ve alışveriş yapılan kredi kartının sahibinin cep telefonuna sms ile onay kodu gönderilir. Bu şekilde yapılan başarılı ödeme işlemlerinde, banka herhangi olumsuz bir durumda tüm sorumluluğu üzerine alır. 3D Secure, çalıntı bir kredi kartı ile yapılacak alışverişleri rahatlıkla önler. Sebebi de kart sahibinin telefonuna onay sms bilgisi gönderilerek ödemenin tamamlanmasıdır. Web sitemizden yapacağınız alışverişlerde sadece 3D Secure ödeme sistemi kabul edilmektedir.